Tatranská Lomnica 13. septembra (TASR) - O priebežných výsledkoch terénneho medzinárodného výskumu uhlíkovej bilancie na kalamitou postihnutom území Tatier informovali dnes pracovníci Výskumnej stanice TANAP-u a ich zahraniční kolegovia.
\"Vetrová kalamita, ktorá postihla Tatry v novembri 2004, dala príležitosť analyzovať aj vplyv takýchto katastrofických situácií na uhlíkový cyklus v atmosfére. Predpokladá sa totiž, že klimatické zmeny sú spôsobené predovšetkým zmenou koncentrácie uhlíka, \" priblížil ciele spoločného výskumu s odborníkmi z Talianska vedúci Výskumnej stanice Peter Fleischer.
Na rozľahlom kalamitnom území odborníci skúmajú plochy, kde bola drevná hmota ponechaná i kde bola spracovaná. Zahraničné inštitúcie, ktoré sa takýmto výskumom zaoberajú, navrhli tatranským kolegom spoluprácu už niekoľko mesiacov po kalamite. V lete 2005 vytýčili jednotlivé výskumné plochy.
Dnešný seminár hodnotil prvý rok výskumu, ktorý bude pokračovať. \"Výsledky, ktoré sme získali za jedno vegetačné obdobie, nie sú štatisticky významné. Veľa naznačujú, ale priniesli aj veľa otázok, čo sa týka metodiky meraní, \" uviedol Fleischer. Dodal, že Výskumná stanica TANAP-u v rámci tzv. pokalamitného výskumu rieši celý komplex úloh. \"Došlo k zásadnej zmene prostredia. Zaujímajú nás zmeny, ktoré nastali v atmosfére, ako sa zmenili klimatické pomery, teplota, vlhkosť vzduchu, prúdenie. Taktiež nás zaujíma, čo sa deje s pôdou, pretože dochádza k pohybu živín, minerálov, zásadne sa zmenil vodný režim, \" konštatoval na záver Fleischer.
0